Aj vy práve riešite zariadenie svojho bývania? Možno sa práve sťahujete do nového bytu či domu alebo chcete proste zmenu toho súčasného. Po rozume vám chodia konferenčné stoly v obývačke, skrine v detských izbách, kuchyne na mieru alebo postele v spálňach. To všetko by však malo mať jeden spoločný jednotiaci štýl. Napríklad škandinávsky.
Krátko z histórie
Ako už vyplýva zo samotného názvu, škandinávsky štýl bývania pochádza z krajín ako Švédsko, Nórsko, Fínsko, Dánsko či Island. Do ostatných krajín Európy a sveta sa začal šíriť koncom 50. rokov 20. storočia. V roku 1947 sa konal v Miláne známy veľtrh nábytku a nový svieži vietor zo severských krajín spôsobil obrovský rozruch.
Domáci Taliani, zvyknutí na to, že práve ich nábytok má vo svete skvelé renomé, ihneď pochopili, že im vyrástla veľmi silná konkurencia. A nielen oni. Škandinávsky štýl, ktorý zaujal jednoduchosťou, minimalizmom a funkčnosťou, si postupne získal svojich nadšených priaznivcov prakticky na celkom svete.
Čím sa vyznačuje
Dni v škandinávskych krajinách sú chudobnejšie na prirodzené denné svetlo. Tento nedostatok sa severania snažia kompenzovať svetlom v bytoch, preto na oknách nájdete len minimum závesov a takmer nikdy žalúzie. Ďalším charakteristickým prvkom sú čisté línie, oblé tvary bez ostrých hrán či podlahy bez kobercov.
Inšpirácia prírodou sa prejavuje aj vo využívaní prírodných materiálov, najmä dreva, vlny a kože. Pokiaľ ide o farebnosť, jednoznačne kraľuje biela, ktorej sekundujú tlmené neutrálne farby. Krikľavejšie farby sa využívajú skôr pri interiérových doplnkoch, vďaka čomu pri nenápadnejších farbách lepšie vyniknú. Pre škandinávsky štýl do bodky platí pravidlo, že menej je viac. Žiadne zbytočnosti, žiadne vyčačkané ornamenty, len čistá a krásna striedmosť.
Nechajte si poradiť
Ak si neviete dať rady, ako škandinávsky štýl preniesť do podmienok slovenských bytov či domov, nechajte si poradiť od odborníkov. Bytoví dizajnéri majú tento štýl v malíčku a určite vám radi poradia. A ešte jedna vec. Škandinávia nám môže byť vzorom nielen v estetických a funkčných kvalitách bývania, ale i v prístupe k životnému prostrediu. Aj v otázkach bývania sa tam vždy berie ohľad na prírodu.