Ak sa rozhodnete, že svoj život zasvätíte cestovaniu na dvoch kolesách je tento článok určený práve pre vás. Pri výbere motorky sa zväčša rozhodujeme podľa toho, či sa nám motorka páči vizuálne. Aký má štýl, ako ľahko sú dostupné náhradné diely, sieťové prvky a či väčšinu vecí dokážme opraviť s gola sadou. V nasledujúcom článku si opíšeme, čo všetko treba brať do úvahy pri výbere motorky.
Kým sme si nevytvorili požiadavky na motocykel na základe osobnej skúsenosti (subjektívne faktory) – oplatí sa vybrať motocykel na základe racionálnych (objektívnych) kritérií:
• Cena. Odhadnite svoj rozpočet. Pochopte, že dobrý motocykel nemôže byť lacný. Ak sa určité motorky predávajú lacno, znamená to, že sa buď ,,množia”, alebo kradnú. Navyše, ak má motorka zvučnú značku aj to je dôvod, prečo si musíte pripraviť väčší obnos peňazí.
• Spoľahlivosť. Všetky motocykle sa kazia. Niektoré viac a niektoré menej. Podľa verejnej mienky Japonci vyrábajú najspoľahlivejšie stroje a pri bežných opravách vám kľudne postačí obyčajná gola sada.
• Bezpečnostné prvky. Tento bod úzko súvisí s predchádzajúcim bodom. Možno má niekto šťastie a nikdy nespadol, ale je to skôr výnimka, ako pravidlo. Pravidlom však je, že čím máte menej skúseností, tým pravdepodobnejšie sa zrazu ocitnete na vozovke plnej aut. Súčasné moderné motorky sú podobne ako autá vybavené rôznymi bezpečnostnými prvkami, ktorých úlohou je pomôcť jazdcovi k udržaniu stability. V prípade, že ste začínajúci jazdec je dobré, keď sa naučíte pracovať so strojom tzv. na ,,holo” a zaobstaráte si stroj bez premakaných technológií. Technológie obsahujú sieťové prvky, medzi ktorými môže kedykoľvek dôjsť k pochybeniu. Čo sa týka karosérie vyhľadajte motocykel s tzv. padákmi, alebo si ich sami namontujte.
• Vhodná veľkosť a hmotnosť. To, že sa vám nejaká motorka páči neznamená, že je ako stvorená pre vás. Dosť dôležitý faktor je aj to, akú máte výšku. Ak ste vysoký muž s výškou nad 190 cm, potom bude jazda na malej motorke veľmi nepríjemná. Naopak pre nízke a krehké dievča môže byť obtiažne čo i len vyparkovať statný dvojliter z garáže. Zároveň majte vždy na pamäti, že spadnutý motocykel budete musieť zodvihnúť a čím je ťažší, tým ťažšie to urobíte.
• Objemová kapacita motocykla. Tento bod úzko súvisí s predchádzajúcim. Na jednej strane by mala mať motorka dostatok sily na ťahanie váhy jazdca, ale na druhej strane začínajúcim jazdcom odporúčam začínať s malou kubatúrou, nakoľko emócie sú zradné a zápästie je niekedy príliš ťažké. Vysokorýchlostné motory poskytujú väčší výkon, ale otáčky musíte udržiavať vysoko. So zvýšením počtu otáčok môže motor extrahovať viac energie z toho istého objemu, ale súčasne trpí motora a prevodovka.
To, pre akú motorku sa rozhodnete je už iba na vás.